Kamienie półszlachetne i jubilerskie

Cytryn kamień dobrobytu i sukcesu – znaczenie i właściwości

cytryn kamień dobrobytu

Cytryn to rzadka, żółta odmiana kwarcu. Jest kamieniem przezroczystym, którego żółte zabarwienie pochodzi od niewielkich ilości żelaza. W naturze z cytrynem spotkać się można rzadko, dlatego często w celu uzyskania kamienia podobnego stosuje się wygrzewanie ametystu bądź kwarcu dymnego. Wyprażane cytryny posiadają jednak delikatnie czerwonawy odcień. Najpiękniejsze cytryny są fasetowane i wykorzystywane jako kamienie do pierścionków. Cytryn jest kamieniem szlachetnym.

Skąd pochodzi nazwa cytryn?

W  jubilerstwie najbardziej cenione są cytryny w kolorze ciemnopomarańczowym. Nazywa się je cytrynami Madeira z uwagi na podobieństwo do koloru wina  o tej samej nazwie. Określenie cytryn pochodzi od starofrancuskiego słowa citron, a więc żółty, greckiego słowa kitros – cytryna oraz łacińskiej nazwy citrus – drzewo cytrusowe.

Kwarce, z których pochodzą cytryny występują w Brazylii, USA, Hiszpanii, Szkocji, Rosji, Birmie i na Madagaskarze. Najlepsze jakościowo kamienie wydobywa się w brazylijskim stanie Rio Grande do Sul w kopalniach Serra i Ira.

kwarc cytryn, kryształ, kamień
Kwarc cytryn

Cytryn dawniej i dziś

W  jubilerstwie najbardziej ceni się cytryny w kolorze ciemnopomarańczowym. Nazywa się je cytrynami Madeira z uwagi na podobieństwo do koloru wina  o tej samej nazwie. Określenie cytryn pochodzi od starofrancuskiego słowa citron, a więc żółty, greckiego słowa kitros – cytryna oraz łacińskiej nazwy citrus – drzewo cytrusowe.

Kwarce, z których pochodzą cytryny występują w Brazylii, USA, Hiszpanii, Szkocji, Rosji, Birmie i na Madagaskarze. Najlepsze jakościowo kamienie wydobywa się w brazylijskim stanie Rio Grande do Sul w kopalniach Serra i Ira.

Kamień cytryn historia

W czasach starożytnych cytryn noszono ze sobą jako ochronę przed jadem węża oraz grzesznymi myślami. Z powodu barwy zbliżonej do topazu niekiedy cytryn nazywano właśnie topazem kwarcowym. Cytryn z uwagi na barwę przypominającą złoto uważany był powszechnie za kamień dobrobytu i obfitości.

W czasach nowożytnych cytryn dużą popularność zyskał w latach 30. XX wieku. Wówczas zaczął stopniowo wypierać żółte topazy z uwagi na podobieństwo w wyglądzie i dużo niższe koszty wydobycia. Obecnie tworzy się z niego efektowną biżuterię na różne okazje.

cytryn kamień
Kamień cytryn idealny do zrobienia bransoletki

Cytryn kamień i jego właściwości

Cytryn jest kamieniem wykorzystywanym z powodzeniem w litoterapii, a więc leczeniu kamieniami szlachetnymi i półszlachetnymi. Metoda ta znana była już w czasach starożytnych, Kamienie do poprawy kondycji zdrowotnej wykorzystywano w Babilonii, Grecji, Rzymie czy Egipcie.

Cytryn przede wszystkim dodaje pewności siebie i nadaje optymizmu. Bardzo dobrze sprawdza się więc m.in. podczas różnego rodzaju egzaminów. Skutecznie likwiduje rozdrażnienie, przywracając równowagę emocjonalną. Radzi sobie ponadto z dolegliwościami trawiennymi, alergią, cukrzycą, depresją czy problemami krążenia.

Co ciekawe, cytryn jest kamieniem bogactwa i dobrobytu. Przez wieki był ludzie nosili go, wierząc w jego ukrytą moc. Do dzisiaj są osoby, które noszą go w portfelu czy wkładają do kasy fiskalnej w firmie. Cytryn podarować można też osobie, która potrzebuje pieniędzy czy zakłada nowy biznes. Jego energia pozwala bowiem odmienić los.

Popularny kamień cytryn nie wymaga czyszczenia energetycznego, gdyż nie gromadzi negatywnej energii w sobie. W związku z czym można go nosić, sam sobie poradzi z negatywną energią poprzez jej rozproszenie.

biżuteria z cytrynem
delikatna bransoletka z cytrynem, na sznurku z zapięciem ze stali nierdzewnej. kliknij by zobaczyć

Biżuteria z cytrynu

Kamień cytryn to piękny i zarazem rzadki kamień, dlatego biżuteria z jego udziałem jest bardzo efektowna. Cytryn ceni się w jubilerstwie z uwagi na niepowtarzalny kolor.

Cytryn to kamień szczególnie dedykowany osobom urodzonym w listopadzie, ale ze względu na słoneczna barwę dodaje energii do działania każdemu. Z cytrynu wykonuje się efektowne pierścionki, klasyczne wisiorki czy różnego rodzaju kolczyki – zarówno na sztyftach, jak i biglach. Każdy więc może znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Biżuterię z cytrynem  najbardziej cenią sobie kobiety, które lubią klasyczne i subtelne rozwiązania. Przykładowe elementy potrzebne do stworzenia delikatnej bransoletki z cytrynu.

Bransoletka cytryn

W naszej ofercie znajdziecie także cudowne koraliki z cytrynu, nadające się idealnie na bransoletkę. Kolor, barwa jest przecudowna, wystarczy dokupić gumkę elastyczną i mamy gotową bransoletkę. Można też kupić półfabrykaty i stworzyć zapięcie do bransoletki. Oferowany kamień w sprzedaży.

kamień cytryn świetny do bransoletki
Kamień cytryny – kamień szlachetny idealny do bransoletki

Efektowna biżuteria DIY z cytrynem w roli głównej

Okazuje się, że wcale nie trzeba wydawać fortuny, aby mieć w swojej szkatułce efektowną i modną biżuterię z cytrynu. Ciekawe naszyjniki, bransoletki czy kolczyki z kamieniami szlachetnymi i półszlachetnymi wykonać można równie dobrze samodzielnie, sięgając po półprodukty dostępne w sklepie internetowym qnszt.pl . W praktyce nie jest to trudne, a satysfakcja gwarantowana. W razie potrzeby można się wspomóc kursem online http://kurs-bizuterii.pl, w którym krok po kroku wyjaśniono jak można zrobić biżuterię np. z cytrynu. Samodzielnie wykonane naszyjniki czy bransoletki potrafią prezentować się bardzo efektownie, a przy tym są o wiele tańsze niż te zakupione prosto u jubilera. Co więcej, wykonana w ten sposób biżuteria może okazać się doskonałym pomysłem na prezent dla bliskiej osoby z okazji urodzin czy świąt Bożego Narodzenia.

Jeśli spodobał Ci się ten wpis zapoznaj się z właściwościami innych kamieni półszlachetnych

Zapraszamy też do naszego sklepu z kamieniami półszlachetnymi. Ponadto znajdziesz tam wiele półfabrykatów do wyrobu biżuterii, w tym koraliki, srebrne elementy czy inne akcesoria do rękodzieła.

You Might Also Like

4 komentarze

 • Reply Monika 19 grudnia 2018 at 10:07

  Uwielbiam cytryn jest to jeden z najfajniejszych kamieni szlachetnych, którego używam do tworzenia biżuterii i oczyszczania. wspaniale pomaga ustabilizować sytuację finansową, a do tego cytryn ma piękną barwę i kolor. kto chciałby połączenie cytrynu i amestystu to powinien kupić ametryn.

  • Reply Pawel 20 grudnia 2018 at 09:26

   Dziękujemy, zapraszamy do naszego sklepu z kamieniami półszlachetnymi, koralikami, znajdzie Pani też taż ametryn 🙂

 • Reply Ala 4 kwietnia 2019 at 09:40

  Cytryn to po prostu kamień sukcesu, bogactwa i prosperity. Noszę jeden kamyczek w portfelu i wydaje mi się, że to działa 🙂

  • Reply Pawel 10 maja 2019 at 10:52

   prosimy dać znać jakie efekty cytryn przyniósł?

  Leave a Reply