Artykuły o rękodziele i biżuterii handmade Półfabrykaty do wyrobu biżuterii

Koraliki Preciosa – miejsce z koralikowych snów.

Na pewno wiele osób zna koraliki Preciosa. Słyną one z bardzo dobrej jakości w porównaniu z ich ceną. Wyprodukowane w Czechach są pięknymi i świetnymi półfabrykatami do wyrobu biżuterii. Dowiedz się więcej o koralikach Preciosa, jakie są, gdzie można je kupić, czy o hafcie koralikowym. Zapraszamy

Koraliki preciosa historia

Koraliki są dostępne w szerokiej gamie kolorów i kształtów – rurki, okrągłe, groty, fasetowane, sopelki i inne. Niewiele jednak osób wie, że koraliki te są wykonywane przez czeską hutę szkła Preciosa Ornela. Znajduje się ona w miejscowości Desná, nieopodal przejścia granicznego Jakuszyce-Harrachov. Same Czechy są jednym z największych eksporterów koralików.

W hucie powstają oczywiście nie tylko koraliki. Preciosa Ornela jest jednym z największych producentów szkła i szklanych prętów, a także szkła użytkowego i technicznego. Jednak to koraliki są wykonywane na masową skalę i sława o nich trwa nieprzerwanie od wielu lat. Na świecie technika wytwarzania koralików trwa nieprzerwanie od 1500 roku i powstała w Wenecji, ówczesnej stolicy szkła. Z Włoch przywędrowała w Góry Izerskie i tu od wieków jest doskonalona. W Czechach w regionie Jablonec w miejscowości Mšeno otworzono w XVI wieku fabrykę szkła. Dało to początek produkcji szklanych koralików. Natomiast przemysł ten miał swój największy rozkwit w drugiej połowie XIX w. Jabloniec stał się wtedy międzynarodowym ośrodkiem produkcji, jak i sprzedaży szkła i biżuterii. W samym mieście na początku XX w. było 130 domów towarowych, które zatrudniały znaczną część mieszkańców regionu.

Koraliki Jablonex przejęte przez Preciosa Ornela

Sama firma Preciosa Ornela powstała zaledwie 1.11.2009 roku i jest częścią Grupy Preciosa – producenta kryształów i koralików czeskich, która działa w okolicach Jablonca nad Nysą. Przejęła ona większość produkcji i działań z nią związanych firmy Jablonex w dziedzinie paciorków. Pomimo zmiany nazwy z dawnego Jablonexu producenci koralików posiadają niezwykle długą tradycję produkcji szkła i biżuterii. Na chwilę obecną koraliki z tejże fabryki są sprzedawane w 80 krajach na pięciu kontynentach. To, co najbardziej wyróżnia Preciosa Ornela spośród firm specjalizujących się w tej dziedzinie to jakość wykonania.

Preciosa fabryka koralików i szkła

Preciosa fabryka koralików i szkła

Od xIII w. szklane koraliki nabrały wiele cech bardzo charakterystycznych dla tego rodzaju produktów, takich jak przejrzystość, intensywne kolory, a także możliwość ich zdobienia. Producent nie spoczywa jednak na laurach i proces produkcji szklanych koralików jest nieustannie ulepszany.
Dzięki temu czeskie koraliki drobne konkurują z japońskimi koralikami Toho, a także koralikami Miyuki. Swoją wyjątkowość i jakość zawdzięczają przede wszystkim doskonałej jakości szkła, a także precyzji ich cięcia. Poza tym wyjątkowa różnorodność asortymentu i przysparza czeskiej firmie szerokie grono wiernych klientów. Wielkość i różnorodność asortymentu firmy Preciosa Ornela jest tak ogromna, że nie sposób opisać wszystkich produkowanych przez nich rodzajów koralików. Koraliki produkowane są w rozmaitych kolorach, kształtach i rozmiarach. Nadają się idealnie do wyrobu biżuterii, jako forma ozdób na sukniach, czy innych ozdobach domu. Mają one bardzo bogatą gamę kolorystyczną, łączny zakres kolorów to 16460. Fenomenem jest także liczba kształtów i rozmiarów, która sięga 15 tysięcy koralików!!!

Rodzaje koralików Preciosa

Koraliki drobne

Pierwszym rodzajem będą tradycyjne koraliki szklane Preciosa Rocailles czyli Preciosa koraliki drobne. Są to najpopularniejsze szklane paciorki, których wzór przybył z Wenecji. W Czechach produkowane są od XVIII w. Ich rozmiary występują od 1.5 do 8 mm. Występują także cztery duże rozmiary, zwane potocznie jako ziemniaki – 31, 32, 33 i 34. Dostępne są w wersji powlekanej i niepowlekanej. Niepokryte rocailles pozostawia się z czystym wykończeniem szkła, natomiast powlekany rocailles dostaje dalsze wykończenie powierzchni, takie jak barwienie, cynkowanie, czy inny rodzaj dekoracji. Preciosa Rocailles można spotkać w biżuterii, materiałach hobbystycznych, haftach, są wykorzystywane także w wielu innych kontekstach w Europie i na czterech innych kontynentach.

Koraliki Preciosa koraliki drobne

Koraliki Preciosa koraliki drobne

Koraliki czeskie o różnych kształtach

Koraliki Preciosa Chilli to koralik z linii koralików dwudziurkowych. Uzupełniają one popularną serię kolorowych szklanych kulek z dwoma otworami. Ich kształt przypomina małą papryczkę chilli. Kształt ten jest dostępny w 177 kolorach i wykończeniach powierzchni, a ich wielkość to 4 x 11 mm. Dwa otwory w jednym koraliku sprawiają, że podczas tworzenia biżuterii można osiągnąć nieprawdopodobnie piękne efekty wizualne. Spłaszczony kształt i boczna orientacja otworów pozwala tworzyć płaskie aplikacje reliefowe w połączeniu z okrągłymi koralikami i perłami do 4 mm. Ten nowatorski kształt koralika nadaje się do wszystkich rodzajów wykończeń powierzchni. Preciosa Chilli pozwala również na tworzenie płaskich płaskorzeźb w połączeniu z innymi elementami, jak np. kulki. Można je również ustawiać naprzemiennie, co daje efekt zamka błyskawicznego.

Kolejnymi koralikami dwudziurkowymi są Preciosa Candy, które mają płytką krzywiznę w dolnej części i okrągłej podstawie o średnicy 8 mm. Płytka krzywizna w dolnej części znacznie upraszcza szycie i łączenie koralików lub ich zastosowanie z innymi paciorkami czeskiej firmy Preciosa Ornela. Wspaniale komponują się z koralikami Preciosa Chilli, o których wyżej wspomniałem. Oprócz podstawowych kształtów koralików jest jeszcze całe spektrum innych. Występują koraliki: prostokątne, kwadraty, trójkąty, krople, wodorosty i inne.

Koraliki Preciosa: Candy, Chilli, PIP.

Koraliki Preciosa: Candy, Chilli, PIP.

Koraliki Preciosa do haftu

Koraliki czeskie Preciosa, świetnie nadają się do haftu koralikowego tak samo jak koraliki Toho, czy koraliki Miyuki. Jeśli nie wiesz jak tworzyć haft koraliki, zapraszamy Cię do naszego kursu biżuterii, gdzie dowiesz się jak zrobić bransoletkę, lub jakąś inną biżuterię handmade czy rękodzieło.

Kalendarz Preciosa

Chciałabym wspomnieć o nieco innym projekcie marki Preciosa Ornela, jakim jest Kalendarz Preciosa Ornela. Powstał on przy współpracy dwunastu fotografów, prezentujących najbardziej znane marki producentów takich jak PRECIOSA Traditional Czech Beads ™ i PRECIOSA Traditional Czech Glass ™ . Kalendarz powstał zarówno w formacie A3, jak i w wersji kieszonkowej w języku czeskim i angielskim. Oprócz nich wyprodukowano także jednostronicowy kalendarz. Celem jego stworzenia było zaprezentowanie najważniejszych produktów wyżej wymienionych producentów. Kalendarz został dopracowany w najdrobniejszych szczegółach. Nie zapomniano także o dodaniu krótkiej informacji o przedstawionym produkcie. Całość stanowi perfekcyjną całość, co jest oczywiste, jeśli chodzi o firmę Preciosa Ornela.

Gdzie kupić koraliki Preciosa

Koraliki Preciosa możesz kupić w naszym sklepie z koralikami Qnszt.pl możesz je kupić w paczkach detalicznych, bądź hurtowych. Koraliki drobne są sprzedawane na wagę 20 gram lub 250 gram.  Koraliki dwudziurkowe są sprzedawane na sztuki w paczkach detalicznych 10 sztuk, lub w paczkach hurtowych po 100 sztuk.

 

Koraliki czeskie Preciosa podsumowanie

Jak widzimy fabryka Preciosa Ornela jest miejscem, gdzie na masową skalę już od ponad 400 lat jest udoskonalana produkcja nie tylko szklanych koralików. Są tu produkowane także inne wyroby szklane jak szklane pręty, szkło techniczne i użytkowe oraz wszelkiego rodzaju szklane kulki. Natomiast szeroki zasięg i jakość produktów jest ceniona na całym świecie. Jednak marka Preciosa Ornela nie ogranicza się jedynie do szklanych produktów. Ich kalendarz jest znakomitym przykładem tego, że firma wychodzi naprzeciw potrzebom wymagających klientów.

Jeśli masz chwilę i ochotę zapoznaj się też z naszymi wpisami o hematycie lub granacie.

 

źródło:

https://preciosa-ornela.com/en/

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply