Kamienie półszlachetne i jubilerskie

Hematyt – znaczenie i właściwości tego niezwykłego krwistego kamienia

Hematyt - właściwości, inspiracje, biżuteria z hematytem

Hematyt jest kamieniem półszlachetnym o dużym znaczeniu kolekcjonerskim. Jest popularnym kamieniem ozdobnym i jubilerskim z którego wykonywane są rzeźby oraz biżuteria artystyczna. Najczęściej szlifowany jest do postaci kaboszonów, paciorków lub tabliczek. Po wypolerowaniu ma żywy połysk metaliczny a po sproszkowaniu staje się czerwony, przez co bywa nazywany krwawym kamieniem.

Hematyt kamień – pochodzenie nazwy

Swoją nazwę zawdzięcza słowu, które pochodzi z języka greckiego – „haema” znaczy w nim „krew”, a „haimatites” – „krwisty”. Nazwa tego minerału nie bez powodu związana jest z krwią. Po sproszkowaniu uzyskuje on kolor czerwony, a w cienkich blaszkach można zaobserwować czerwone prześwity. Inną nazwą określającą ten niezwykły minerał jest „błyszcz żelaza”. Miano to bierze się z tego iż hematyt to główna ruda żelaza, zwierająca aż 70% czystego Fe. Inne określenia opisujące ten kamień to „krwawnik”, „krwawy kamień”, „żelaziak czerwony” lub „czerwone szklane głowy”.

Hematyt - kamień półszlachetny, jubilerski, ozdobny do wyrobu biżuterii

Hematyt – kamień jubilerski do wyrobu biżuterii

Hematyt dawniej i dziś

Mimo iż według wierzeń ezoterycznych kamień ten ma niezwykle pozytywny wpływ na wszystko, co jest związane w organizmie z krwią, nie był w czasach starożytnych popularny w świecie jubilerskim. W starożytnym Babilonie był kamieniem wojowników. Symbolizował siłę i wierność wyznawanym zasadom. Najczęściej w dawnych czasach sięgano po niego w średniowieczu — do tworzenia pieczęci, czy pierścieni.

 Hematyt - kamień półszlachetny, jubilerski, ozdobny do wyrobu biżuterii

Hematyt – kamień półszlachetny, jubilerski, ozdobny do wyrobu biżuterii

Inaczej sytuacja wygląda ze sproszkowaną postacią hematytu, czyli barwnikiem – ochrą czerwoną. Była niezwykle popularna już od czasów neandertalskich. Ze względu na jej krwistą barwę traktowano ją jako symbol życia. Barwnika tego używano do ozdabiania ciał przed ważnymi bitwami lub rytuałami, które wymagały obecności pierwiastka życia. Ochrą posypywano również nagrobki aby wzmocnić połączenie łańcucha życia i śmierci.

Dzisiaj hematyty cenione są jako kamienie jubilerskie za swój piękny metaliczny połysk oraz możliwość uzyskiwania różnorodnych barw.

Hematyt właściwości

Zgodnie z litoterapią, czyli metodą leczenia kamieniami, oddziałuje na krew i krwiobieg w organizmie człowieka. Zaczynając od poprawianiu wchłaniania żelaza we krwi, kończąc na tamowaniu krwawienia i wpływaniu na menstruację. Ponadto leczy problemy z bezsennością oraz choroby reumatyczne.

Warto pamiętać o tym, że hematyt nie lubi kontaktu z wodą. Jeśli zatem mamy biżuterię z tym kamieniem nie powinniśmy kąpać się w niej. W kwestii przechowywania należy trzymać go razem z kryształem górskim, który odbiera z hematytu złą energię, która się w nim skumulowała. Nie należy również umieszczać go w tym samym miejscu, co inne kamienie, ponieważ rozładowuje je, przez co tracą swoje cudowne właściwości.

 Hematyt - kamień półszlachetny, jubilerski, ozdobny do wyrobu biżuterii

Hematyt – kamień półszlachetny, jubilerski, ozdobny do wyrobu biżuterii

Niektóre hematyty wykazują iryzację, czyli mienią się tęczowymi barwami w kontakcie ze światłem. To ten charakterystyczny „efekt benzynki”, który widzimy na niekytórych koralikach.

Jak dbać o hematyt?

Kamień hematyt jest dość specyficznym kamieniem, w związku z tym że posiada w sobie pewnie składniki żelaza może zardzewieć w związku z tym nie powinniśmy go zostawiać na dworze, deszczu, kąpać się z nim czyli kontakt z wodą ograniczyć do minimum. Natomiast możemy go czyścić:

 1. Nie używaj żadnych specjalnych płynów do czyszczenia biżuterii, może zajść reakcja która uszkodzi kamień.
 2. Dodaj do miseczki ciepłej wody odrobinę mydła.
 3. Zamocz mokrą ściereczkę w wodzie.
 4. Przetrzyj hematyt delikatnie, wcześniej zwilżoną ścierką.
 5. Na koniec przetrzyj ponownie hematyt ścierką tym razem suchą, tak by nie została na nim żadna woda.

Najlepiej przechowuj go z kryształem górskim, unikaj przetrzymywania go z innymi kamieniami.

Biżuteria z hematytami

W naturze hematyt występuje w kolorze czarnym. Oszlifowany daje przepiękny, mieniący się efekt, dlatego pięknie prezentuje się w formie koralików oraz kaboszonów. Poza tym powstaje wiele koralików z domieszkami innych materiałów, które nadają temu kamieniowi nowych cech. Mienią się wtedy różnorodnymi kolorami oraz posiadają delikatne właściwości magnetyczne.

Jest to dość kruchy minerał, więc jego obróbka bywa problematyczna. Najczęściej zobaczymy hematyt w broszkach, wisiorach, naszyjnikach i spinkach do krawatów bądź koszuli. Z koralików z hematytu wykonuje się również różańce.

 Hematyt - kamień półszlachetny, jubilerski, ozdobny do wyrobu biżuterii

Hematyt – różne formy kamienia do biżuterii

Koraliki z hematytu w oryginalnym, czarnym kolorze, są bardzo eleganckie i nabierają klasycznego charakteru. Niekoniecznie lubią towarzystwo innych minerałów, jednak można z powodzeniem łączyć je, chociażby ze srebrem czy metalowymi elementami zdobniczymi. Aby zyskać nieco inny wyraz, warto sięgnąć po hematytowe koraliki o szlifie geometrycznym. W odpowiedniej oprawie taki kamień zyska orientalnego charakteru.

Hematyt sklep – gdzie kupić?

Jeżeli zależy nam na charakterystycznym dla tego kamienia połysku, ale w wersji w kolorze, możemy sięgnąć po wersję syntetyczną, w dowolnym kolorze. Pamiętajmy jednak, że wtedy nie będziemy cieszyć się dobroczynnymi właściwościami oryginalnego hematytu.

Jeśli kochasz kamienie tak jak my to zapraszamy Ciebie do naszego sklepu z kamieniami półszlachetnymi, znajdziesz tam setki rodzajów kamieni do wyrobu biżuterii. Może zaciekawi Ciebie także agat i jego właściwości. Natomiast jeśli pragniesz nauczyć się jak zrobić bransoletkę z kamieni krok po kroku zapraszamy do naszego kursu biżuterii.

 

You Might Also Like

14 komentarzy

 • Reply Basia 9 marca 2018 at 22:39

  te hematyty są cudowne!
  Zamówienienie złożyłam przed chwilą 😉

  • Reply Pawel 11 marca 2018 at 12:31

   dziękujemy zapraszamy ponownie po zakup kamieni i inny półfabrykatów 🙂 zwłaszcza nowych kamieni szlachetnych, jaspisu cesarskiego czy agatu.

 • Reply Fanka-hematytów 20 sierpnia 2018 at 12:53

  Ja bardzo często korzystam z mocy hematytów, to magiczne kamienie, pełne pasji i w sam raz na zharmonizowanie ciała.

  • Reply Pawel 11 września 2018 at 21:56

   dziękujemy za opinie o hematytach. nam one bardzo się podobają, biżuteria z nich jest subtelna i zmysłowa.

 • Reply Roman 31 października 2018 at 22:56

  Witam,
  Ostatnimi czasy interesuje mnie kwestia wpływu minerałów na zdrowie. Z tego co Państwo piszecie, hematytu nie wolno łączyć z innymi kamieniami, niż górski. Czy w takim razie połączenie go z onyksem będzie wpływało negatywnie na oddziaływanie tego drugiego? Pozdrawiam

  • Reply Pawel 14 listopada 2018 at 21:21

   Przez wielu znawców uważa się ze nie powinno się hematytu łączyć z innymi kamieniami, natomiast jest pewien nurt iż jest dobry w bransoletkach 7 czakr gdyż uziemia kamienienie zgodnie z czakrami. My raczej hematytu nie łączymy, jeśli już to lepiej użyć lawy wulkanicznej. Obecny onyks na rynku polskim jest kamieniem odtworzonym, ciężko oceniać jego zdolności terapeutyczne.

 • Reply vixa 18 stycznia 2019 at 11:13

  Czyli jak to jest, jeśli noszę także inne kamienie, a nie mogą być przechowywane razem.
  Czy jeśli noszę na drugiej ręce to to jest ok?

  • Reply Pawel 11 marca 2019 at 14:47

   tak noszenie na drugiej ręce jest w porządku. ogólnie niektóre kamienie nie powinny leżeć ze sobą za długo, gdyż mogą oddziaływać na siebie.

 • Reply peperutka 23 kwietnia 2019 at 12:11

  Dziękuję za ciekawy artykuł, ja jeszcze odniosę się do łączenia hematytu z innymi kamieniami, mam dwie osobne bransoletki – jedną z hematytami, a drugą z rodonitami, na tej samej ręce noszę także bransoletkę miedzianą. Czy rzeczywiście trzeba je rozdzielić (pięknie się we trzy komponują 😉 i jak to jest z wpływem kamieni na nas, całodzienne noszenie jest wymagane, a może na zmianę – jeden dzień jeden kamień, a w drugi – drugi? Jak często oczyszczacie swoje kamienie?
  Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam 🙂

  • Reply Pawel 10 maja 2019 at 10:38

   oczyszczenie kamieni trwa od 1 do 7 dni, w zależności od kamienia, a także techniki czyszczenia kamienia np. woda, zakopanie w ziemi. Kiedy i jak często czyścić kamień, to dość złożone pytanie dużo zależy od naszych wewnętrznych odczuć, a także sytuacji życiowych i wydarzeń. Jeśli poziom stresu, zmęczenia jest wysoki, kamienie powinno oczyścić się częściej, a także dłużej. Najlepiej nosić kamienie na przemiennie, tak by się oczyszczały, po czym zmieniamy bransoletkę. Złota zasada mówi, że powinno się je czyścić co najmniej raz na miesiąc. Kamieniom można pomóc kładąc je obok ametystu, czy kwarcu.
   Nie trzeba rozdzielać bransoletek 🙂 w tym układzie raz na miesiąc trzeba je oczyścić, czyli od 1 do 7 dni nosić inne bransoletki 🙂 polecamy kamień cytryn obfitości i bogactwa.

 • Reply Anna 16 lipca 2019 at 14:57

  Proszę o rozwinięcie wątku pochodzenia kamieni. Skąd wiadomo, który jest naturalny, a który nie? Czy nienaturalny jest tylko kolor czy cały kamień?

  • Reply Pawel 3 września 2019 at 09:15

   hematyty dość powszechnie występują, w związku z czym nie ma potrzeby ich sztucznie tworzyć, natomiast są obrabiane, barwione by bardziej je urozmaicić, nadawany połysk. dlatego te ze sklepu kule mogą piękniej wyglądać, niż naturalny nieobrobiony kamień.

 • Reply aguśka 11 lutego 2020 at 13:16

  mam bransoletkę z muszlą abalone w połaczeniu z hematytami. Czy hematyty można łączyć z muszlami??

  • Reply Pawel 19 kwietnia 2020 at 18:21

   Tak hematyt może być łączony z muszlami. Nie wpływa to na jego działanie.

  Leave a Reply