Artykuły o rękodziele i biżuterii handmade Kamienie półszlachetne i jubilerskie

Jaspis kamień – jego właściwości i znaczenie

jaspis

Jaspis to z pozoru niczym nie wyróżniająca się skała osadowa, pochodząca z głębin pradawnych mórz. Kamień ten posiada wiele różnych odmian i wersji kolorystycznych, które zależą głównie od domieszek mineralnych. Cechą charakterystyczną wszystkich jaspisów jest to, że są nieprzejrzyste i posiadają delikatny szklisty lub tłusty połysk. Jaka jest jego geneza, jak rozpoznać jaspis i dla kogo właściwości tego kamienia są najlepsze? Zaraz się wszystkiego dowiemy

Jaspis – pochodzenie nazwy

Kamień jaspis bardzo często nazywany jest matką wszystkich kamieni. Jego nazwa wywodzi się z języka greckiego (iaspis), gdzie oznacza „cętkowany kamień”. Minerał ten znany był już w starożytności i pierwsze wzmianki o nim znajdziemy w Księdze Objawienie św. Jana, gdzie wspominany był jako krystaliczny zielony kamień, nazywany słowem jaszpeh.

Na zdjęciu rózne rodzaju jaspisu w tym dalmatyńczyk, kambaba, krajobrazowy
Istnieje setki odmian tego kamienia półszlachetnego

Odmiany jaspisu:

 • jaspis chiński krajobrazowy
 • niebieskie jaspis
 • czerwony jaspis
 • jaspis zielony
 • jaspis cesarski
 • kambaba jaspis
 • tkany jaspis czarny
 • jaspis zebra
 • jaspis krajobrazowy
 • picasso jaspis
 • jaspis dalmatyńczyk
 • jaspis leopardzi
 • oceaniczny jaspis

Cętkowany kamień, kiedyś i dziś

Jaspis jest wysoce cenionym kamieniem jubilerskim. Już z pierwszych źródeł, które piszą o tym minerale, wywnioskować można, że jego właściwości i urodę wykorzystywali starożytni możnowładcy i kapłani. Jaspis był jednym z kamieni, które znajdowały się na szacie biblijnego arcykapłana, wyrabiano z niego także liczne talizmany i amulety, które miały za zadanie chronić posiadacza i przynosić mu wiele szczęścia. Wykonywano z nich również pieczęcie, rzeźby, przedmioty artystyczne i sakralne. Niektóre odmiany jaspisu wykorzystywane były przy przewidywaniu przyszłości, a lekarze używali go do wsparcia w poszukiwaniu słusznej diagnozy.

Obecnie jaspis w dalszym ciągu wykorzystywany jest z powodzeniem w jubilerstwie. Służy także jako materiał dekoracyjny w przedmiotach użytku codziennego i w dziełach sztuki. Niektóre odmiany jaspisu wykorzystywane są także jako element okładzinowy, a najbardziej atrakcyjne jego odmiany są mocno pożądane przez kolekcjonerów. Kamień ten jest także jednym z najbardziej popularnych materiałów do wyrobu biżuterii.

Jaspis cesarski popularny kamień półszlachetny

Jaspis właściwości 

Kamień jaspis może być jednobarwny, w plamki lub paski. Jego nieprzezroczysta powierzchnia zazwyczaj jest szklista i może występować w dowolnym kolorze, zależnym od tego jaki minerał występuje jako domieszka. W zależności od minerałów, z których jest zbudowany, posiada mniej lub bardziej cętkowaną, pełną różnobarwnych smug powierzchnię. Każda z odmian posiada ogólne cechy jaspisu, a także dodatkowe właściwości zależne od domieszek.

Jaspis podejrzewany jest również o pewne właściwości ezoteryczne i lecznicze. Kamień ten wspiera i uspokaja, więc jest idealny dla ludzi żyjących w ciągłym stresie. Pomaga osiągnąć dobre kontakty z ludźmi, przywraca poczucie jedności, wspólnoty i połączenia zarówno z naszym wnętrzem, jak i z innymi ludźmi. Jaspis, noszony na co dzień, zachęca do aktywnego działania, podejmowania lekkiego ryzyka, pomaga przekształcić pomysły i marzenia w rzeczywistość, a także zmotywować i zorganizować czas, by jak najszybciej osiągnąć pożądany cel.

Dodatkowo, jaspis znany jest także ze swoich właściwości ochronnych. Pochłania negatywne emocje i uspokaja system nerwowy. Różne odmiany działają inaczej i tak np. czerwony wzmacnia naszą wolę, żółty wpływa pozytywnie na rozwój duchowy, fioletowy podnosi samoocenę, a pomarańczowy leczy i chroni naszą aurę.

Noszony bezpośrednio na ciele równoważy pracę gruczołów dokrewnych, oczyszcza ciało zarówno z toksyn jak i niewidzialnych ciał subtelnych, otaczających naszą postać. Jaspis wzmacnia system odpornościowy organizmu, a także pobudza erotycznie i poprawia atmosferę między partnerami, pracownikami czy rodziną. 

Bransoletka z jaspisu, lawy wulkanicznej

Biżuteria z jaspisem

W Internecie znajdziemy wiele różnych rodzajów gotowej biżuterii z jaspisem, ale dużo lepszym pomysłem będzie przygotowanie jej własnoręcznie. Pozwoli nam to na idealne dopasowanie kamieni do naszych potrzeb, a przy okazji zagwarantuje nieco rozrywki oraz uspokoi nerwy i poprawi koncentrację.

Jaspis sklep i cena

Wszystkie potrzebne kamienie można nabyć w internetowym sklepie http://qnszt.pl. Jaspis nie należy do drogich kamieni jego cena zaczyna się już 0,72 zł do 32,47 zł. W zależności od odmiany, ilości i jakości materiału.

Jeśli nie mamy pomysłu jak zrobić bransoletkę, czy dowolną biżuterię zapraszamy do https://kurs-bizuterii.pl/. Tam też znajdziemy wszystkie informacje, które mogą się nam przydać w trakcie własnoręcznego tworzenia biżuterii. Wykonuj własnoręczną biżuterię, wszystko co stworzyć będzie unikalne, dzięki czemu świetnie sprawdzą się nie tylko jako ozdoba dla nas, ale również jako prezent dla naszych najbliższych.

Jeśli pragniesz kupić kamienie półszlachetne zapraszamy do naszego sklepu z koralikami. Jeśli pragniesz poznać właściwości innych kamienie odwiedź nasz blog.

You Might Also Like

1 Comment

 • Reply Monika 4 kwietnia 2019 at 09:37

  Jaspisy są super kamieniami mocy, ułatwiają relaks i medytację. Bardzo często używam je do kontemplacji, a zwłaszcza to że pomagają przezwyciężyć depresję.

 • Leave a Reply