Kamienie półszlachetne i jubilerskie

Kamienie szlachetne i półszlachetne – właściwości

kamienie szlachetne i półszlachetne właściwości

Na rynku istnieje bardzo szeroki wybór różnorodnych kamieni, które używane są do produkcji biżuterii. Każdy kamień charakteryzuje się innymi właściwościami, wytrzymałością oraz przede wszystkim dostępnością i co za tym idzie ceną. Jeden z głównych podziałów kamieni to ten na kamienie szlachetne oraz półszlachetne.

Kamienie szlachetne

Swoją nazwę kamienie szlachetne zawdzięczają swoim rzadkim występowaniem w przyrodzie. Dlatego też uważane są powszechnie za najbardziej cenne w świecie jubilerskim. Adekwatnie do dostępności kamieni, biżuteria wykonana z minerałów szlachetnych jest najdroższa wśród produktów dostępnych na rynku. Do kamieni szlachetnych powszechnie zalicza się między innymi:

 • diamenty – marzenie każdej kobiety, choć w rzeczywistości nie są niczym innym niż najczystszą odmianą węgla – w jubilerstwie istnieje kilka szlifów tego kamienia o różnych klasach czystości;
 • szmaragdy – nazywane prawdziwym „królem kamieni szlachetnych”;
 • rubiny – swoją rozpoznawalność i popularność zawdzięczają przede wszystkim swojej barwie, która przypomina mieniące się w słońcu wino.

Do kamieni szlachetnych zalicza się także inne kruszce. Przykładem są chociażby naturalne perły i koral naturalny, a także między innymi awenturyn czy granat.

kamienie szlachetne i półszlachetne - do wyboru do koloru w tym ametysty, awenturyn, jaspis, tygrysie oko
kamienie szlachetne i półszlachetne – do wyboru do koloru

Kamienie półszlachetne

Minerały i kamienie półszlachetne mimo tego, że są zdecydowanie częściej dostępne, również są bardzo pożądane przez osoby zajmujące się tworzeniem biżuterii. Bardzo często określa się je również mianem kamieni ozdobnych. Wśród najpopularniejszych kamieni półszlachetnych wyróżniają się między innymi:

 • agat,
 • ametyst,
 • jaspis,
 • jadeit,
 • kryształ górski,
 • kwarc,
 • malachit.

Lista kamieni półszlachetnych jest jednak znacznie dłuższa – używa się ich w projektowaniu biżuterii w zależności od wizji efektu końcowego, a także preferencji klienta.

różnego rodzaju kamienie półszlachetne
Piękne kamienie półszlachetne i szlachetne różne odmiany

Czym się różnią między sobą kamienie szlachetne i półszlachetne?

Kamienie szlachetne i półszlachetne różnią się między sobą przede wszystkim wskazaną już wcześniej dostępnością. Dodatkowo ich ilość znacząco wpływa na cenę biżuterii z użyciem określonych kamieni. Biżuteria wykonana z kamieni szlachetnych jest droga i z pewnością nie każdy może sobie na nią pozwolić – uznawana jest jedna za najbardziej elegancką biżuterię jaką może posiadać kobieta. Dodatkowo kamienie szlachetne są o wiele bardziej twarde niż kamienie półszlachetne – dzięki temu istnieje możliwość ich swobodnej obróbki.

Kamienie i ich właściwości

Na naszym blogu znajdziesz wiele opisów kamienie półszlachetnych, szlachetnych i ich właściwości:

Zapraszamy także do zapoznania się z kamieniami i znakami zodiaku

Biżuteria z kamieniami – idealna dla każdej kobiety

Nie od dziś wiadomo, że biżuteria jest najlepszym przyjacielem każdej kobiety. Z pewnością każda dama marzy o określonej biżuterii z ulubionym kamieniem.

kamienie półszlachetne i szlachetne sklep
kamienie półszlachetne i szlachetne sklep

Biżuteria z kamieniami szlachetnymi lub półszlachetnymi idealnie współgra z kobiecą urodą – bez względu na wiek. Świetnie sprawdza się zarówno dla osoby młodej, jak i kobiety w kwiecie wieku. Ten rodzaj biżuterii prezentuje się bardzo elegancko oraz dodaje „klasy”. Każda kobieta powinna posiadać choć jeden biżuteryjny element w tym klimacie i traktować jako największy skarb.

Biżuteria z kamieni jest piękna i ekskluzywna, zwłaszcza w połączeniu z elementami srebrnymi, jeśli nie masz pomysłu lub nie wiesz jak zrobić taką bransoletkę, czy kolczyk odwiedź koniecznie kurs-biżuterii.pl.  Wszystkie potrzebne kamienie kupisz w naszym sklepie z koralikami.  Nie przepłacaj u jubilera, do tego zyskaj nowe hobby i relaks.

You Might Also Like

2 komentarze

 • Reply Ala 4 kwietnia 2019 at 09:41

  Macie bardzo duży wybór kamieni półszlachetnych, kupuje je w Waszym sklepie są piękne i nie mogę się oprzeć. Mam już tak dużo bransoletek stworzonych z nich.

 • Reply Piotr Zieliński 18 lipca 2019 at 21:17

  No właśnie, jest tak szeroki wybór że aż ciężko coś wybrać! Same piękności! A kolory.. 😮 No naprawdę jest z czego wybierać.

 • Leave a Reply