Artykuły o rękodziele i biżuterii handmade

Sutasz – biżuteria ręcznie robiona.

SUTASZ

Biżuteria z sutaszu jest ozdobą, która w szczególny sposób podkreśla nasz charakter, indywidualizm, osobiste preferencje. Dobrze dobrana biżuteria może być wspaniałym uzupełnieniem i podkreśleniem osobistego wizerunku, niezwykłym dopełnieniem i uwydatnieniem naszej kobiecości i wdzięku. Jedną z ciekawszych metod na zaakcentowanie własnej wizji dotyczącej piękna i urody, na wyrażenie siebie jest zrobienie biżuterii samodzielnie w domu. Taką możliwość daje bardzo interesująca technika tworzenia biżuterii – sutasz.

Co to jest sutasz?

Sutasz jest to technika ręcznego robienia biżuterii, która z każdym dniem zyskuje na popularności. Sutasz był metodą robienia ozdób stosowaną w dawnych Chinach, jednak została na wiele wieków zapomniana. Jednak nic co dobre nie odchodzi na zawsze i sutasz powrócił ze zdwojoną siłą i jest obecnie coraz bardziej popularny.

Sutasz jest rodzajem haftu ręcznego, do którego wykorzystuje się sznurki do sutaszu, koraliki oraz kamienie ozdobne, czy kabaszony. Nazwa pochodzi od francuskiego słowa soutache (sutasz) – rodzaj ozdób sznurkowych. Często spotykamy w tego rodzaju biżuterii różnie, interesujące orientalne motywy.

Sutasz jak zrobić?

Patrząc na ciekawą biżuterię wykonaną techniką sutasz wydawałoby się, że trudno będzie osiągnąć taką wprawę jaką widać u doświadczonych artystów. Sutasz dla początkujących może być ciekawym wyzwaniem, ale też z biegiem czasu coraz łatwiejszym do wykonania. Na początku najlepiej uczyć się i skorzystać z lekcji, które krok po kroku które wprowadzą nas w nowy świat samodzielnego wykonywania biżuterii w domu.  Półprodukty te kupimy w sklepie z koralikami i artykułami do sutaszu, dzięki czemu sami dobierzemy najodpowiedniejszą dla nas kolorystykę i ulubione koraliki.  Instrukcje poprowadzą nas do wymarzonego celu, którym jest wykonanie kolczyków, wisiorka, bransoletki czy pierścionka. Zawarte w instrukcjach sutasz wzory są tylko propozycjami, które można wykorzystać na początku, a z czasem możemy same tworzyć nieograniczoną ilość wzorów.

Sutasz krok po kroku

Do wykonania biżuterii techniką sutaszu będą niezbędne:

 • igły, nożyczki,
 • półprodukty do sutaszu – sznury z wiskozy lub acetatu, koraliki, kabaszony oraz
 • wygospodarowany czas,
 • dwie ręce i
 • trochę chęci 🙂

Dla początkujących artystek przygotowaliśmy lekcje sutasz krok po kroku, z których wykorzystaniem można śmiało zacząć przygodę z wykonywaniem ręcznej biżuterii.

Wszystkie niezbędne półprodukty do wykonania sutasz biżuterii są do nabycia w naszym sklepie po adresem:

https://qnszt.pl/sklep-pl/produkty-do-sutaszu-c1118-0.html

Sutasz kolczyki

kolczyki sutasz ręcznie robione

kolczyki sutasz ręcznie robione

Instrukcja sutasz samodzielnego wykonania kolczyków malachitowe oczy znajduje się pod adresem tutaj:

Kolczyki sutasz jak zrobić krok po kroku

Do zrobienia kolczyków sutasz malachitowe oczy będą potrzebne:

 • sznurki do sutaszu (w trzech kolorach: lazurowy, pąsowy oraz malachitowy),
 • turkusowe kamienie kule o średnicy 6 i 8 mm,
 • ogniwka otwarte w złotym kolorze oraz turkusowe kule.
 • ponadto przyda się: kawałek cienkiego filcu, przeźroczysta nić monofilowa lub zwykła bawełniana w kolorze malachitu, klej do tkanin, cienka igła.

W lekcji znajduje się przyjazny odnośnik do zakupów niezbędnych produktów do wykonania kolczyków, bez konieczności szukania w sklepie każdego elementu z osobna.

Na wstępnie warto narysować wzór wykonywanego kolczyka, po czym w następnym kroku należy przygotować turkusową monetę, sznurki do sutaszu w trzech kolorach oraz igłę z nitką. W kolejnym kroku zgodnie z instrukcją należy rozpocząć zszywanie sznurków z odpowiednim ułożeniem, które jest zobrazowane na zdjęciach kursu.

Należy przymierzyć monetę, a następnie zacząć zszywać sznurki sutaszu na kształt okręgu, tak by pasowały do monety. Koniecznie w czasie zszywania należy pamiętać by sprawdzać czy sznurki wpasowują się kształtem do monety, a na koniec należy połączyć końce 6 sznurków i je zeszyć. W kolejnym etapie należy zgodnie z instrukcją przymocować do sznurków monetę.

Teraz można przystąpić do przyszycia kuli oraz koralików turkusowych. Zasadą jest przebijanie sznurków igłą po tej stronie kolczyka, którą uznamy za tylną. Szwy powinny przechodzić właśnie przez tylną część naszej biżuterii. Kule i koraliki są przyszywane symetrycznie po obu stronach kolczyka. Każdą czynność obrazuje instrukcja ze zdjęciami. Instrukcja poprowadzi nas zręcznie przez każdy etap nowego wyzwania.  Na końcu naszego dzieła ukrywamy szwy poprzez przyklejenie filcu (może być także inny materiał w zbliżonej kolorystyce) na tylną część kolczyka przy użyciu kleju do tkanin.

 

Sutasz kolczyki z turkusem

Sutasz kolczyki z turkusem

 

Inną propozycją wykonania kolczyków jest sutasz turkusowa mamba. Instrukcja wykonania tych niebanalnych kolczyków znajduje się pod adresem:

https://kurs-bizuterii.pl/jak-zrobic-kolczyki/kolczyki-turkusowa-mamba

Podobnie jak przy kolczykach malachitowe oczy, na stronie znajdziemy wygodny odnośnik do sklepu na którym możemy kupić w bardzo atrakcyjnej cenie półprodukty do sutaszu.

Sutasz naszyjnik

sutasz naszyjnik wisior z sznurów

sutasz naszyjnik wisior z sznurów Pega

Po wykonaniu kolczyków, możemy  podjąć kolejne wyzwanie jakim jest wykonanie naszyjnika techniką sutasz. Sutasz instrukcja wykonania wisiorka sutasz znajduje się pod tym adresem:

https://kurs-bizuterii.pl/jak-zrobic-naszyjnik/jak-zrobic-wisior-sutasz

Do wykonania wisiorka będą nam potrzebnesznurki Pega (biały i różowy), koraliki Toho 2 i 3 mm, Matubo SuperDuo (transparent crystal, opaque shade white chalk) , różowy filc oraz klej magic.

Podobnie jak w poprzednim przypadku na stronie jest odnośnik do sklepu, do gotowego zamówienia pod wykonanie atrakcyjnego naszyjnika.

Sznurki zaczynamy szyć od środka, po wcześniejszym ułożeniu ich w tą samą stronę i kierunkiem jodełki. Następnie wszywamy monetę, a na końcu uważamy, aby zszycie wypadło dokładnie w samym środku. W kolejnym etapie wszywamy koraliki, w taki sposób, aby igłę wbijać pod kątem 90 stopni do sznurka, a nie na ukos. Koraliki po 12 sztuk wszywamy symetrycznie po obu stronach naszyjnika. W następnym kroku wszywamy w kształcie piramidki białe oraz transparentne koraliki SuperDuo i perełki.

Na koniec przygotowujemy filc, z którego przygotowujemy dwa kawałeczki, które zamaskują zakończenia sznurków. Wisiorek można zwiesić w zależności od indywidualnych preferencji na sznurku satuszowym lub można użyć innej zawieszki.

Podsumowanie

Techniką sutaszu możemy wykonać poza zaproponowanymi wyżej sutasz kolczykiem lub naszyjnikiem, również inną biżuterię jak: bransoletka z sutaszu czy pierścionek. Instrukcję do wykonania pierścionka można znaleźć na stronie pod adresem:

https://kurs-bizuterii.pl/jak-zrobic-pierscionek/pierscionek-karminowa-czerwien

Możliwości i wzorów na biżuterię wykonaną techniką sutasz jest nieskończenie wiele, wszystko zależy od naszej wyobraźni, wprawnych rąk i zapału. Sutasz nie jest biżuterią, którą można spotkać na każdym kroku, więc już w ten sposób możesz stać się niepowtarzalna, a jeżeli z czasem zaczniesz projektować swoje własne wzory masz 100% pewności, że Twoje ozdoby są w pełni unikatowe. Biżuteria wykonana techniką sutaszu w staranny sposób jest niezwykle piękną ozdobą dla oryginalnej kobiety. Jeżeli nie chcesz wyglądać jak setki innych kobiet to technika jest stworzona specjalnie dla Ciebie.

Zapraszamy do korzystania z naszego darmowego kursu, oraz naszego sklepu, a także do innych wpisów z naszego koralikowego bloga.

 

You Might Also Like

3 komentarze

 • Reply Barbara 10 września 2018 at 12:05

  Próbowałam techniki sutasz i na początku bardzo mi szło topornie, zajęło mi trochę wprawy, natomiast teraz to wolę beading niż sutasz jest dla mnie przyjemniejszy pozdrawiam.

 • Reply Kutko 24 kwietnia 2019 at 19:50

  Sporo pomyslow mozna znalezc takze na youtube 🙂

  • Reply Pawel 10 maja 2019 at 10:41

   oczyweiście cały internet to wielka skarbnica wiedzy 🙂 na youtubie mozna znaleść dość ciekawe tutoriale biżuteryjne. natomiast przynajmniej nam najłatwiej uczyć się z zdjęć. Polecamy nasz kurs biżuterii kurs biżuterii

  Leave a Reply