Artykuły o rękodziele i biżuterii handmade

Technika Sutasz – jak to się robi krok po kroku

Sutasz dla początkujących krok po kroku

Dowiedz się co to jest sutasz i jak wykorzystać technikę sutaszu dla początkujących. Opowiemy Ci o niej, a także udostępnimy parę lekcji jak zrobić biżuterię z sutaszu krok po kroku.

Co to jest w ogóle sutasz? 

Z Francuskiego soutache (sutasz) – rodzaj ozdób sznurkowych, które naszywa się na wojskowe mundury. Jeszcze wcześniej z węgierskiego słowa sujtas – plecionka.

Nikogo zapewne nie zdziwi, że ten niesamowity rodzaj haftu ręcznego znany był już w starożytnych Chinach. Nie był on jednak doceniany i na wieki zapomniano o tej technice.

naszyjnik sutasz handmade - jak zrobić naszyjnik sutasz krok po kroku dla początkujących

naszyjnik sutasz handmade – jak zrobić naszyjnik sutasz krok po kroku dla początkujących

Sutasz dla początkujących

Z wykorzystania haftu sutasz w wykańczaniu strojów ludowych, pagonów i lampasów w wojskowych mundurach, po prawdziwy Świat Mody. Mody, która trwa już od dłuższego czasu… i nie gaśnie. Wręcz przeciwnie! Chłonie nowe techniki, łączy dodatki i pomysły niczym gąbka.

Biżuteria wykonywana techniką sutasz jest czymś wyjątkowym. Nie tylko dlatego, że jest niezwykle czasochłonna i wymaga wprawy. Artysta począwszy od projektu, po wykonanie wkłada w jej tworzenie całą duszę.

Sutasz ognisty pierścioniek

Sutasz ognisty pierścionek – lekcja krok po kroku jak zrobić

 

Materiały potrzebne do sutaszu

Specjalnie dla twórców biżuterii sutasz powstały sznurki sutasz o różnych rozmiarach. Każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Sutasz sznurki Pega  można już kupić w dziesiątkach kolorów. Oprócz tego możesz wybrać, czy mają być wykonane z wiskozy czy też celulozy.

sutasz sznurki Pega

sutasz sznurki Pega

 

 

Aby móc precyzyjnie przyszywać sznurki do kamieni czy kryształów Swarovski, dostępne są kolorowe, cienkie i bardzo mocne nici oraz specjalne długie i cienkie igły.

nici nylonowe Toho One-G

nici nylonowe Toho One-G

 

Aby zaś zakryć „lewą” stronę pracy przyszywa się arkusze z filcu lub arkusze zamszowe. Są one bardzo przyjemne w dotyku, dzięki czemu idealnie nadają się do maskowania przeszyć.

zamsz male

zamsz

 

Bardzo modne zrobiły się też ostatnio koraliki Toho. Obszywa się nimi np. masę perłową, kamienie półszlachetny, kabaszon czy inne ozdoby w biżuterii sutasz.

koraliki Toho

koraliki Toho

Jak zrobić biżuterię z sutaszu? Sutasz krok po kroku.

Jeśli chcesz samodzielnie wykonać np. kolczyki techniką sutasz zapraszamy Cię do naszego darmowego kursu biżuterii. Znajdziesz w nim setki darmowych lekcji krok po kroku. Wśród nich również te wykonywane techniką sutasz.

Jak zrobić kolczyki z sutaszu krok po kroku.

Jak zrobić kolczyki z sutaszu krok po kroku.

 

 

 

 

 

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Agnieszka 7 września 2017 at 09:09

    Super, sama lubię robić własna biżuterię, mam przy tym zajęcie i później lepiej mi się ją nosi 🙂

  • Leave a Reply