Kamienie półszlachetne i jubilerskie

Kamień Turmalin

turmalin

Żaden z występujących kamieni szlachetnych nie ma tylu różnych barw, co turmalin. Czyni go to cenionym kamieniem ozdobnym. Jest to minerał należący do grupy krzemianów.

W całej gamie barw znajdziemy m.in. turmalin różowy i czerwony (rubellit), niebieski (indygolit), bezbarwny (achroit), brązowy (drawit), fioletowy (syberyt), żółty, zielony i czarny (szerl, skoryl). Co więcej, w danym kamieniu może występować kilka barw jednocześnie. Najczęściej spotykane są kryształy czerwone, a najrzadziej bezbarwne. Odpowiedzialne za wielość barw są obecne w nim pierwiastki chemiczne, takie jak: żelazo, mangan, tytan, chrom i lit.

turmalin kamień minerał
turmalin kamień minerał

Kamień turmalin pochodzenie nazwy

Nazwa „turmalin” pochodzi od syngaleskiego słowa „turmali”, co znaczy zdolność do przyciągania, po podgrzaniu, popiołu z ognia. Niektórzy słowu „turmali” przypisują także określenie wielobarwności. Faktem jest, iż posiada on właściwości piro- i piezoelektryczne. Łatwo się elektryzuje – przyciąga kurz i skrawki papieru. Zyskał także miano „elektrycznego kamienia”. Bywa nazywany magnesem cejlońskim. Starożytna legenda głosi, że turmalin występuje w tak wielu barwach i odcieniach, ponieważ podróżował kiedyś wzdłuż tęczy i zebrał wszystkie jej kolory.

Turmaliny historii

Kamień szlachetny Turmalin znane był już w czasach starożytnych. Do Europy przywieźli go jednak Holendrzy dopiero w 1703 roku z wyspy Cejlon (obecnie Sri Lanka). W 1707 roku mineralog Harmann opisał właściwości tego niezwykłego kryształu Złoża tego minerału znajdują się w Brazylii, USA, Afganistanie, Zambii, Mozambiku, na Madagaskarze, Uralu oraz w Rosji. W Polsce można spotkać go w Górach Sowich, na Dolnym Śląsku oraz w Tatrach. Współcześnie najwięcej turmalinów do celów jubilerskich wydobywa się w Brazylii, w okolicy Virgem da Lapa. Najpiękniejszy kamień pochodzący stamtąd posiada wymiary 25 x 11 cm i został nazwany „The Flower of Brazil”. W Europie furorę robią okazy z wyspy Elba. W 1880 roku bracia Pierre i Jacques Curie podczas badań wpływu naprężeń mechanicznych na własności piroelektryków odkryli, że turmalin ulega zjawisku piezoelektrycznemu.

turmalin czarny
czarny turmalin

Turmalin na przestrzeni wieków znalazł swoje zastosowanie. Nie tylko cieszy oko swoimi niezwykłymi barwami, ale także spełnia inne zadania. Jako kamień ozdobny jest wykorzystywany jest do produkcji biżuterii. Jego właściwości sprawiają, że nadaje się do wytwarzania polaryzatorów, płytek piezoelektrycznych oraz granulek przeciwbólowych spieków turmalinowych używanych w medycynie.

Turmalin właściwości

Specyficzną sferą, w której korzysta się z dobroczynności turmalinu jest leczenie kamieniami, litoterapia. Ten minerał oczyszcza, poprawia krążenie, odpręża oraz wzmacnia układ mięśniowy i nerwowy. Sprawdza się także w akupunkturze, aurikuloterapii oraz w refleksoterapii. Działa rozgrzewająco, przeciwbólowo, odstresowuje, a nawet leczy bezsenność. Turmaliny dość łatwo poddają się obróbce, dlatego są wykorzystywane przez jubilerów do produkcji biżuterii.

Turmalin ma silne działanie uspokajające, które zapewnia ulgę w stresie. Uważa się, że ten kamień nadaje inspirację i szczęście, redukuje uczucie strachu.

Klasyczne jubilerstwo używa tych kryształów o jak najwyższej przejrzystości. W historii jubilerstwa szczególnie zapisał się czarny turmalin, który w erze wiktoriańskiej był stosowany w biżuterii żałobnej. Wielobarwne kamienie doskonale prezentują się w ekskluzywnej, ale także delikatnej biżuterii. Możemy znaleźć go w pierścionkach, kolczykach, bransoletkach czy naszyjnikach w różnych wariantach kolorystycznych.

turmalin kolorowy
turmalin kolorowy

Koraliki turmalin

W sklepach jubilerskich znajdziemy szeroką ofertę biżuterii z elementami turmalinów. Wiele z nas ceni sobie jednak biżuterię oryginalną i unikatową. Najlepszym rozwiązaniem w tym względzie jest własnoręczne tworzenie tych ozdobnych dodatków. Taka biżuteria typu homemade własnego pomysłu i wykonania to dobry sposób na wyróżnienie się w tłumie oraz na prezent dla bliskiej nam osoby. Szeroka oferta kamieni półszlachetnych, w tym wielobarwnych turmalinów, dostępna jest w naszym sklepie internetowym qnszt.pl.

Być może niektórych zniechęca fakt, iż nie potrafią tworzyć biżuterii na własną rękę. Wystarczy jednak skorzystać z kursu wykonywania biżuterii, jaki dostępny jest na stronie internetowej kurs-bizuterii.pl. Takie własnoręczne przygotowywanie niebanalnej biżuterii dla siebie czy swoich bliskich może stać się pasją, ale także praktycznym sposobem na to, jak tanio i łatwo podkreślić swój wygląd.

Jeśli pragniesz kupić kamienie półszlachetne zapraszamy do naszego sklepu z koralikami. Odwiedź nasz blogL

Jeśli nie mamy pomysłu jak zrobić bransoletkę, czy dowolną biżuterię zapraszamy do https://kurs-bizuterii.pl/. Tam też znajdziemy wszystkie informacje, które mogą się nam przydać w trakcie własnoręcznego tworzenia biżuterii. Wykonuj własnoręczną biżuterię, wszystko co stworzyć będzie unikalne, dzięki czemu świetnie sprawdzą się nie tylko jako ozdoba dla nas, ale również jako prezent dla naszych najbliższych.

You Might Also Like

5 komentarzy

 • Reply Alhar Klinkier 14 listopada 2019 at 11:09

  Przepiękny! Do tego to chyba jeden z nielicznych kamieni, który lepiej prezentuje się w postaci naturalnej niż po oszlifowaniu.

 • Reply Jan 13 sierpnia 2020 at 10:30

  Cóż za przepiękny kamień to jest.

 • Reply Luiza 20 stycznia 2021 at 17:42

  Mam bransoletkę z arbuzowych turmalinów – jedna z ulubionych 🙂

 • Reply Agata Malec 21 stycznia 2021 at 14:28

  Trzeba przyznać, że wygląda naprawde wyjątkowo.. 🙂

 • Reply Kwiatkowska 5 marca 2021 at 13:04

  Jest naprawdę efektowny, bardzo chciałabym mieć podobny kamień w swojej kolekcji 🙂

 • Leave a Reply